POKAZ FILMU LE GRAND BAL

W ramach festiwalu Lovembal, w niedzielę 6 października stowarzyszenie Bal Folk Poznań zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego Le Grand Bal autorstwa Laetiti Carton. Ten dokument to relacja z samego serca świata balfolku – z największego festiwalu tańców tradycyjnych, który od niemal 30 lat odbywa się w małej francuskiej wiosce – Gennetines.

 

Pokaz odbędzie się 6.10 o g. 14:00 w Kinie Pałacowym, w Centrum Kultury ZAMEK, w Poznaniu.


Na seans obowiązują darmowe wejściówki, do pobrania w kasie CK ZAMEK od 20.09.
Istnieje także możliwość zarezerwowania wejściówki podczas zakupu biletów na Lovembal.


Po projekcji – ok. 15:30 – w hallu przed wejściem do kina odbędzie się improwizowana mini-potańcówka z muzyką na żywo. Zapraszamy wszystkich do wspólnego tańca!

Pokaz i mini-potańcówka odbywają się dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego w Polsce.


https://www.youtube.com/watch?v=XWTdOLUAFQE

LE GRAND BAL / Festiwal tańca

Reż. Laetitia Carton

To historia balu. Wielkiego balu. Każdego lata ponad dwa tysiące ludzi przyjeżdża z całej Europy do małego miasteczka na francuskiej wsi. Przez 7 dni i 8 nocy nieustannie tańczą, tracąc poczucie czasu, przeciwstawiając się zmęczeniu i ograniczeniom swego ciała. Obroty, śmiechy, wirowanie, łzy i śpiew. Tak pulsuje życie.

Każdego lata, tysiące ludzi przyjeżdża do położonej w środkowej Francji miejscowości Gennetines. To tutaj odbywa się Le Grand Bal de l’Europe – jeden z największych w Europie festiwali tańca tradycyjnego i folkowego. Przyjeżdżają z całego świata, by przez 7 dni i nocy, dosłownie pośrodku niczego, wspólnie bawić się przy muzyce na żywo. W szczerym polu zbudowana jest cała infrastruktura festiwalowa: prosty kemping, stołówka, ale przede wszystkim ogromne namioty z parkietami i scenami, gdzie za dnia odbywają się warsztaty, nocami potańcówki. Ponad setka zespołów prezentuje się w czasie festiwalu, grając różnorodną muzykę – począwszy od tej najbardziej tradycyjnej, bliskiej korzeniom, po jej najbardziej szalone współczesne reinterpretacje. Wszędzie kolorowy tłum ludzi w różnym wieku, mówiących różnymi językami, początkujących i zaawansowanych. Mają tylko krótką chwilę na jedzenie, rozmowę czy drzemkę, bo trzeba wracać na parkiet, gdzie, nie licząc kilku krótkich przerw, taniec trwa non-stop przez prawie 200 godzin. Bo tańczenie, jak mówi reżyserka, jest „słuchaniem szeptów swojego ciała”.

Laetitia Carton jest „jedną z nich” – tancerką. Po raz pierwszy uczestniczyła w festiwalu ponad 5 lat temu i od tego czasu taniec jest w jej życiu obecny i ważny. W 2016 roku postanowiła podzielić się tym światem z szerszą publicznością i uchwycić wyjątkowe momenty z parkietu i jego obrzeży w klatkach filmowych. Filmowcy towarzyszyli festiwalowiczom przez cały czas trwania imprezy. Dzięki pracy aż 4 autorów odpowiedzialnych za wizualną stronę filmu powstał niezwykły dokument, który w płynny i przypominający taniec sposób przygląda się Le Grand Bal de l’Europe.

Film był pokazywany w ramach oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, w 2018 roku. Uzyskał nominację do nagrody Cezara w kategorii najlepszy film dokumentalny w roku 2019.

Laetitia Carton
Francuska reżyserka, autorka zdjęć oraz scenarzystka, artystka sztuk wizualnych. Urodzona w 1974 roku w Vichy. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Clermont-Ferrand oraz w Lyonie, a także w École Documentaire Ardèche Images w Lussas. W 2005 roku wyreżyserowała swój dyplomowy film krótkometrażowy D’un chagrin, j’ai fait un repos. W 2009 roku zadebiutowała we francuskiej telewizji pełnometrażowym filmem La Pieuvre. W 2016 roku, na ekrany kin trafił owoc wieloletniej pracy – film J’avancerai vers toi avec les yeux d’un sourd. Le Grand Bal (2018), jej najnowszy pełnometrażowy film dokumentalny, miał premierę w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes.

Reżyseria: Laetitia Carton
Scenariusz: Laetitia Carton
Zdjęcia : Karine Aulnette, Prisca Bourgoin, Laetitia Carton, Laurent Coltelloni
Montaz: Rodolphe Molla
Dźwięk: Nicolas Joly, François Waledisch, Virgile Van Ginneken, Olivier Dandré, Joël Rangon
Współpraca muzyczna: Gabriel Lenoir
Produkcja: Jean-Marie Gigon (SaNoSi Productions)