WARSZTATY TANECZNE

Prosimy o dokładne zapoznanie się z opisami warsztatów – część z nich jest dostępna dla osób posiadających małe doświadczenie, a nawet z zupełnym jego brakiem.
Jednak w przypadku niektórych zajęć wskazane będzie posiadanie konkretnych umiejętności, które pozwolą Wam – jak i całej grupie! – na skorzystanie w pełni z proponowanych warsztatów.

Grupy będą liczyły max. 30 uczestników.
Warsztaty odbywać się będą w Retro Dance Studio, przy ul. Wielkiej 19/7, w komfortowej przestrzeni do tańca (sala z parkietem i lustrami).

? TAŃCE BRETOŃSKIE | Tomasz Kowalczyk | 05.10.2019 g. 12:00- 14:30 ?

Zaproszenie do wirującego, transowego kręgu, który porywa wszystkich spragnionych kontaktu z drugim człowiekiem. Kręgu, w którym nikt nie pozostaje anonimowy, a powtarzalny rytm kroków i ruchów połączonych rąk daje poczucie wspólnoty i naturalnej więzi, której tak brak w dzisiejszym pędzącym świecie…

Warsztaty, które proponujemy pozwalają zapoznać się z podstawowymi tańcami w bretońskim repertuarze, które jednak nie tak często przenikają na balfolkowe parkiety. Z pewnością będzie okazja zatańczenia ich podczas wieczornej potańcówki, kiedy zagra zespół Gwerenn (potwierdzone info!).

W programie warsztatu przewidziane następujące tańce:  ridée 6 temps/na 6, laridée (ridée 8 temps/na 8), suite Loudéac oraz kas ha bahr.

We wszystkich tych tańcach niezmiernie ważna jest praca rąk, skupimy się zatem na nauce koordynacji ruchowej i czasem trudnej sztuki współtworzenia jednolitego kręgu tańca, by pomóc zbudować w uczestnikach poczucie wzajemnej więzi, dać radość z bezinteresownego spędzania czasu z innymi ludźmi.

Warsztaty adresowane są przede wszystkim do osób mających już trochę parkietowego stażu, które jednak nie miały wcześniej okazji uczyć się tańców bretońskich. Osoby początkujące w balfolku, ale z innymi doświadczeniami tanecznymi i gotowe do intensywnej nauki również są mile widziane. Warsztaty będą prowadzone w języku polskim (z możliwością tłumaczenia na angielski).

Tomasz Kowalczyk – romanista, prowadzi Agencję Artystyczną promującą kulturę celtyckiej Bretanii w Polsce. Od 1997 r. prowadzi w Polsce warsztaty tańców bretońskich.
Umiejętności zdobywał bezpośrednio w Bretanii podczas warsztatów tematycznych (Centre Amzer Nevez – Ploemeur), nauki w kręgach tanecznych w Pluneret i Lorient, u nauczycieli tańca (m.in. Jean Baron, Solenn Boennec) oraz na licznych fest-noz. W Polsce związany od początku z Domem Bretanii w Poznaniu, w którym prowadził w latach 1998-2012 cykliczne warsztaty taneczne dla początkujących i zaawansowanych. Niesposób zliczyć animacji i warsztatów, które poprowadził w ramach wydarzeń mających coś wspólnego z Bretanią!

? WALCE ASYMETRYCZNE | Line i Clara (Berlin) | 05.10.2019 g. 15:00- 17:30 ?

Są walce na 11, na 8 I na 5. Każdy z nich jest piękny i nieregularny, a wszystkie często sprawiają tancerzom spory problem.

Zmieńmy to!

Podczas tych warsztatów chcemy pokazać wam prawdziwe piękno walczyków asymetrycznych. Tak, żebyście mogli poczuć, dostrzec i zrozumieć ich strukturę, pozwolić sobie na drobne wariacje, a w końcu zacząć w pełni bawić się muzyką! Podczas wieczornej potańcówki z Trio Loubelya zapewne usłyszymy kilka wspaniałych nieregularnych walczyków, więc to doskonała okazja, by się przygotować i skorzystać jak najwięcej z nauki podczas warsztatów, jak i podczas balu.

Warsztat jest skierowany do osób, którym tańczenie walczyków na trzy nie sprawia problemów. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

Warsztat poprowadzą Clara i Line, które tańczą i uczą tańców balfolkowych w Berlinie i które uwielbiają podróżować, by móc doświadczyć balfolkowego świata w różnych odsłonach, ze wszystkimi lokalnymi specjałami!