WARSZTATY TANECZNE – 17–19.05.2019

Prosimy o dokładne zapoznanie się z opisami warsztatów – część z nich jest dostępna dla osób posiadających małe doświadczenie, a nawet z zupełnym jego brakiem (choć tu pomocna będzie na pewno dobra koordynacja ruchowa i świadomość ciała).
Jednak w przypadku niektórych zajęć wskazane będzie posiadanie konkretnych umiejętności, które pozwolą Wam – jak i całej grupie! – na skorzystanie w pełni z proponowanych warsztatów.

Grupy będą liczyły ok. 30 uczestników. Ostateczne lokazliacje warsztatów będą podane po ocenie zainteresowania danymi warsztatami.

Są jeszcze wolne miejsca na warsztaty. Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o przybycie co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem zajęć.


Lollowers & Fleaders | Saskia Sportel | 17.05.2019, g. 19:00-21:00

Co powiesz na zmianę ról w tańcu … podczas tańca?! Dla niektórych oznacza to wyjście ze strefy komfortu, do czego potrzebne są pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Podczas tych warsztatów omówimy, a w zasadzie popraktykujemy trzy elementy, które w tym pomogą:

1. Jak zaproponować zmianę ról podczas tańca – perspektywa prowadzących.
2. Jak zaproponować zmianę ról podczas tańca – perspektywa podążających.
3. Jak wrócić do poprzedniej konfiguracji.

I co jeszcze niezmiernie ważne, zajmiemy się także takimi tematami, jak: Jak sprawdzić, czy partner nie ma nic przeciwko zmianie ról? Co zrobić, kiedy zaproponowana zmiana ról ci nie odpowiada?

Nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenia w zamianie ról w tańcu, ale trzeba być otwartym na takie doświadczenie.

 

Branle Béarnais – podstawy | Saskia Sportel | 18.05.2019, g. 11:00-14:00

Przyjdź na te warsztaty, by poznać jeden z najbardziej rozpoznawalnych tańców z południowo-zachodniej Francji. Branle z Béarn charakteryzuje wyjątkowa rytmika i wytwarzające się podczas tańca poczucie wspólnoty, połączenia. Podczas warsztatów zaczniemy poznawanie tego tańca od samego początku i będziemy zmierzać dalej. Branle z Béarn – czy też branle z doliny Ossau (więcej o nazewnictwie – na warsztatach) – może być tańczony w łańcuchu/korowodzie lub w parze – w trakcie zajęć skupimy się na tej pierwszej formie.

 

Branle z Béarn w parach | Daniel Detammaecker | 18.05.2019, g. 11:00-14:00

Branle był tańcem słynnym i popularnym w całym regionie Béarn / Biarn, ale współcześnie jego praktyka ogranicza się wyłącznie do Doliny Ossau. Podczas tego warsztatu będziemy ćwiczyć typowe dla tego tańca rytmy oraz spróbujmey wyzyskać sprężystość akcentowania kroków, by wzmocnić związek naszego tańca z muzyką, a w efekcie stworzyć wspólnotową atmosferę. Skoncentrujemy się na formie w parach, ale na początek będziemy też tańczyć w kole i łańcuchy, aby przypomnieć podstawy.

To warsztaty dla osób, które już uczyły się branla (przynajmniej formy w łańcuchu) i tańczą go, kiedy tylko mogą!

 

Rama i postawa | Remi Kesteman | 18.05.2019, g. 14:30-16:30

Podczas balu taniec w parze może być źródłem olbrzymiej satysfakcji – jednak może też stać się przyczyną poważnej frustracji, jeśli tylko nie poświęcimy wystarczającej uwagi na kontrolę i świadomość naszego ciała.

Dlatego też podczas warsztatu skupimy się na prawidłowej postawie, popracujemy nad balansem naszego ciała i poświęcimy dużo uwagi ramie. Dodamy sobie lekkości by sprawić, że podczas tańca wraz z partnerem wręcz oderwiemy się od ziemi i poszybujemy…

Co będzie potrzebne:
– chęć spróbowania czegoś nowego
– otwartość zarówno na prowadzenie, jak i na podążanie
Co nie będzie potrzebne:
– doświadczenie taneczne
– koordynacja ruchowa nie z tej ziemi
– partner do tańca

 

Slängpolska | Dominik Wóltański i Małgorzata Baran | 18.05.2019, g. 14:30-16:30

Slängpolska to taniec szwedzki, ulubiony w szczególności w Smalandii. Pierwszym wrażeniem osób oglądających tancerzy tańczących slängpolskę jest swoboda, niesamowita ekspresja i mnogość figur.

Charakterystycznymi jego cechami jest ustalony podział na części figurową i wirową. Niemniej w ostatnich latach przy oderwaniu od zachowanych źródeł taniec ten stał się bardzo popularny i ewoluował.

W trakcie warsztatów poznamy i zgłębimy istotę tańczenia slängpolski – jej rytmu, pulsu i wirowania. Na proces nauki złożą się utrwalenie podstawowych praktyk tanecznych zapewniających przewidywalność ruchu oraz zrozumienie się w parze. Nauczymy się figur i ich swobodnego wariantowania, aby każda nasza slängpolska na parkiecie była niepowtarzalną kompozycją i byśmy byli ciekawi każdej następnej.

 

Baw się rondeau(x) | Daniel Detammaecker | 18.05.2019, g. 19:00-21:00

Celem tych warsztatów jest zabawa z rondeau – zarówno w wersji w parze, jak i w łańcuchu/korowodzie. Poziom jest „otwarty”, co zakłada trochę czasu na naukę lub powtórkę podstaw, a także czas na pogłębione poznawanie niuansów kroków i wariacji. Będziemy dążyć do delektowania się poczuciem wspólnoty i poszukiwaniem relacji z muzyką.

 

Kreatywność w tańcu | Remi Kesteman | 19.05.2019, g. 11:00-14:00

Dążenie do kreatywności to (nigdy) niekończący się proces. Na szczęście jest to ścieżka dostępna dla każdego: kluczowa jest ciekawość, niezbędna – chęć eksperymentowania, a cel to dobra zabawa.

W czasie tych warsztatów rozłożymy taniec na czynniki pierwsze: sprawdzimy co jest istotą, a co sprawą drugorzędną, jak te elementy na siebie oddziałują i jak ich użyć w koktajlu kreatywności, aby w rezultacie odnaleźć swój własny ruch i umiejętność komunikowania się nim z różnymi partnerami w tańcu.

Wcześniejsze uczestnictwo w warsztatach Rama i postawa nie jest obowiązkowy, ale zachęcamy do wzięcia w nich udziału, gdyż będzie dobrym wprowadzeniem i przygotowaniem dla warsztatów dotyczących kreatywności.

Czego będziesz potrzebować:
– dobrej znajomości tańców takich jak scottish, mazurka i walc: zarówno w prowadzeniu, jak i w podążaniu
– uszu
– gotowości do zweryfikowania całej swojej dotychczasowej wiedzy (nt. tańca, choć może nie tylko)
Czego nie będziesz potrzebować:
– wykształcenia muzycznego
– partnera do tańca

 

Pionowość i rytm | Saskia Sportel | 19.05.2019, g. 14:30-17:30

Jest wiele sposobów na wzbogacenie czy dodanie elegancji swojemu stylowi tańca. Najlepiej w gdy dzieje się to w porozumieniu z partnerem. W ramach tych warsztatów będziemy pracować nad wariantami ruchu, które mają miejsce w płaszczyźnie pionowej. Jest to element, który można wykorzystać jako wariant sam w sobie, rodzaj stylizacji oraz dla komunikacji zarówno podczas prowadzenia, jak i podążania, a także indywidualnie (w tańcach takich jak rondeau i bourrée). Wykorzystując różne aspekty naszego ruchu w pionie można na przykład w świetny sposób inicjować i przekazywać warianty rytmiczne. Doświadczenie licznych i zabawnych rytmicznych niejasności – gwarantowane! Będziemy ćwiczyć „pionowość” głównie w scottishach i mazurkach – swobodne znajomość podstawowych form tych dwóch tańców jest zatem konieczna.
Być może zatańczysz zupełnie inaczej niż kiedykolwiek! Warto spróbować.